У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!


Міжнародна асоціація україністів


Національна асоціація україністів


Київ, Україна

 mau-nau@ukr.net

написати листа

International association
of Ukrainian studies

National association of Ukrainian studies
Kyiv, Ukraine

Головна | Новини | Про МАУ | Конгреси МАУ | Національні асоціації україністів

Україністика у світі | Конференції | Родом з України | Видання МАУ

Нові видання з україністики | Контакти

 


Заходи української громади Болгарії у 2015 р.

Сучасна українська дiаспора Болгарiї налічує кілька культурних осередків — товариств (м. Софія, Бургас, Добріч, Варна, Пловдів та ін.).

24 травня 2015 р. члени фундації „Мати Україна” (Софія) взяли участь в урочистій ході, приуроченій Дню болгарської писемності й культури.

З нагоди 120-х роковин з дня смертi видатного українського вченого і полiтичного дiяча, професора Софiйського унiверситету у 1889–1895 роках Михайла Драгоманова 20 червня 2015 року на Центральному Софійському кладовищі відбулося урочисте покладання квiтiв на могилу видатного українця. Сюди прийшли активісти українського товариства „Мати Україна”, дипломати посольства України та болгари — друзі України.

Достеменно 95 рокiв тому вiдбулося вшанування  25-х роковин з дня смерті М. Драгоманова, про яке повiдомила газета „Украинско-български преглед” (№ 17, 21 червня 1920 р.) у рубрицi „Рiзне” під заголовком „В пам’ять про М. П. Драгоманова”. Повiдомлялося, зокрема, що 20 червня 1920 р. вiдбулося покладання квiтiв. Вiд Української легацiї промову виголосив Г. В. Драгомирецький, вiд болгар — професор Н. Балабанов. Серед присутнiх були професор І. Шишманов, ректор Софійського університету, деякi професори, вчителi, прихильники України, члени Української легацiї і бiженцi з України, „…хор болгарських учениць виконав українською мовою „Вiчна пам’ять”… В кiнцi українськi бiженцi заспiвали „Заповiт”, i разом з учнiвським хором — український нацiональний гiмн „Ще не вмерла Україна”.

Як і 95 років тому, українцi виконали гімн України „Ще не вмерла України ні слава, ні воля”. Отже, сучасна українська дiаспора прагне не забувати й пiдтримувати традицiї своїх попередникiв.

На початку липня 2015 р. у Бургасi пройшли днi української культури, органiзованi товариством „Діаспора-Україна” і Почесним консулом у м. Бургас. Програма включала концерти українських виконавцiв, виставку, продаж сувенiрiв.

Цьогоріч День Українського Прапора й День Незалежностi України українцi Софiї і болгарськi друзі України вiдзначали у присутностi українського посла та дипломатiв бiля пам’ятника Шевченку, а далі рушили  ходою з українським прапором до будинку, де у 1918–1920 рр. розміщалося посольство УНР.

Двадцять третього жовтня 2015 року в Софiї вiдбулася Десята міжнародна наукова конференція „Драгоманівські студії”. Інiцiйована у 2006 році Українською недiльною школою при фундацiї „Мати Україна”, конференція проводиться за пiдтримки та активної участi Софiйського унiверситету Св. Клiмента Охридського та посольства України в Республiцi Болгарiя. Цього року почесними гостями конференції „Драгоманівські студії” були Посол України Микола Балтажи, заступник ректора з навчальної роботи Софійського університету Атанас Герджиков,  письменниця, радник Голови Національної Спілки письменників України Анна Багряна, поет, перекладач, керівник відділу комунікацій та міжнародних зв’язків Спілки болгарських письменників Дімітр Хрістов.У конференцiї взяли участь українцi з Софiї і Пловдіва, українськi дипломати, українськi вчені з Київського і Львівського університетів, болгарськi вченi з Академiї наук, Софiйського і Веліко-Тирновського унiверситетiв, журналiсти, літератори.

Щороку українська дiаспора Болгарiї у листопадi вшановує жертв Голодомору 1932–1933 рр. Цьогоріч 23–26 листопада в м. Бургас діяла фотовиставка, присвячена Голодомору. У Софiї з нагоди відзначення Дня пам’яті жертв Голодоморів у приміщенні академії «IT STEP» 27 листопада відбувся показ першого повнометражного художнього фільму «Голод — 33» за мотивами повісті В. Барки. Увазі присутніх була запропонована також фотовиставка та підбірка книг про Голодомор. 28 листопада у церкві „Света Неделя” вiдбулася панахида на вшанування пам’яті жертв геноциду Українського народу — Голодомору 1932–1933 рр., а також голодоморів 1921– 1922, 1946–1947 років в Українi.

Річний календар українцiв Софiї завершить дитяче свято до Дня Святого Миколая 19 грудня 2015 р.

Члени українсько-болгарського товариства „Пловдів” долучаються до заходiв, органiзатором яких виступає Почесний консул у м. Пловдів:  українськi виставки, театральний фестиваль „Сцена на перехрестi”, музичнi фестивалi. Товариство активно співпрацює з мерiєю мiста, беручи участь у мiських перфоменсах протягом року.

Заслуговує уваги досвiд спiвпрацi з мiсцевою владою товариства „Добруджа-Україна” з Добрiча. Це приклад успішної інтеграції української спільноти в громадське життя міста. Серед заходів товариства — вшанування пам`яті загиблих у Другій світовій війні восьмого травня 2015р.

Агресивнi дiї Росiї на сходi України вплинули на діяльність української громади Болгарiї. Протягом року на усiх заходах українцi збирали кошти для учасникiв АТО, вiдправляли гуманiтарнi вантажi. За сприяння  Почесного консула у Пловдіві в м.Хiсаря проходять реабiлiтацiю бiйцi АТО. Часто їх вiдвiдують члени пловдівського та софiйського товариств, болгари — прихильники України.

Українцi, за підтримки болгар, влаштовували акцiї перед росiйським посольством на захист української льотчиці Надiї Савченко.

Сучасна українська громада Болгарiї  небагаточисельна, проте вона прагне об’єднуватися, популяризувати iсторiю й культуру України, вивчати, берегти й продовжувати традицiї попереднiх поколiнь українських емiгрантiв.

Антоніна Якімова


Українська громада біля могили М. Драгоманова.

Українська громада біля пам'ятника Т. Шевченка.


 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів
Україністика у світі Конференції Родом з України Видання МАУ Нові видання з україністики Контакти