У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 


14–16 червня 2013 року в м. Свиднику (Словаччина) на базі місцевого Музею української культури відбулася Міжнародна наукова конференція «Лемки, бойки, гуцули, русини – історія, сучасність, матеріальна та духовна культура» (з нагоди 120 річниці заснування Словацького національного музею). Конференція є п’ятою в низці подібних, що проводилися в Польщі та Словаччині.

14 червня відбулося урочисте відкриття конференції та пленарне засідання, яке вів директор Музею української культури у Свиднику, відомий етнолог, доктор історичних наук Мирослав Сополига. З доповідями виступили: Роман Дрозд, ректор Поморської Академії в Слупську; Богдан Галчак, професор Зеленогурського університету; професор Любомир Белей, директор НДІ україністики ім. М. Мольнара Ужгородського національного університету. Присутніх також привітали: професор Ольга Бенч, Генеральний Консул України в Словаччині; Янко Рамач, голова товариства русинів Сербії; Ян Голодняк, мер м. Свидника; Ярослав Тарас, завідувач відділу етнології сучасності Інституту народознавства НАН України у Львові та ін. Учений секретар Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (далі – ІМФЕ) Наталя Студенець зачитала привітальне слово для конференції від Президента Міжнародної асоціації україністів, директора ІМФЕ академіка Ганни Скрипник. Голова Національної асоціації україністів Л. Мушкетик передала в дарунок Музею низку видань з україністики, підготовлених та опублікованих в Інституті.

У конференції взяли участь доповідачі з різних європейських країн –Польщі, Сербії, Словаччини.

15 червня робота тривала в таких секціях: Історія (до 1948 р.); Історія (після 1948 р.), сучасність; Історія культури, мови та літератури; Етнологія (матеріальна культура, суспільні та родинні відносини); Етнологія (фольклор, духовна культура).

В обох історичних секціях було розглянуто різноманітні аспекти становища українців-русинів у різних регіонах у певні періоди, виступили Я. Рамач та С. Сабадош з Нового Саду, Р. Дрозд із Польщі, Л. Белей та Т. Сергієнко з Ужгородського національного університету, М. Гайдош, С. Конечний зі Словаччини та ін. Третя секція, яку вів М. Мушинка, стосувалася окремих питань мови, літератури, культури українців Карпат. Зокрема, про видатного словацького україніста Ореста Зілинського і його дослідження лемківської культури розповіли М. Мушинка та М. Сополига.

У четвертій, етнологічній, секції було розкрито розмаїті аспекти матеріальної культури, зокрема локальні особливості одягу, житла, обрядовості різних регіонів Карпат. Тут виступили Н. Студенець (ІМФЕ), Я. Тарас, Л. Герус, Г. Івашків, О. Федорчук, О. Болюк (Інститут народознавства НАН України), А. Вовчак (кафедра української фольклористики імені академіка Філарета Колесси Львівського національного університету імені Івана Франка), Н. Вархол (Свидник) та ін.

У п’ятій секції мовилося переважно про окремі терени народної обрядовості й пісенності, тут були широко репрезентовані польові матеріали – доповіді Л. Мушкетик, О. Чебанюк, І. Коваль-Фучило (ІМФЕ), О. Голубець, О. Кузьменко, О. Кузьменко (Інститут народознавства НАН України), Л. Грушовської (Списький музей), Й. Вархола та ін. По секціях тривали жваві дискусії, оголошені доповіді передано для публікації.

Цього самого дня відбулося пленарне засідання, присвячене закінченню та підведенню підсумків конференції, яке вів М. Сополига. Учений, зокрема, зазначив, що на конференції найчисленнішою була українська делегація, і загалом прозвучало понад шістдесят виступів. Керівники секцій розповіли про перебіг роботи в секціях та висловили пропозиції щодо проведення подальших конференцій. М. Сополига також виголосив доповідь «Словацько-українські зв’язки на терені музейництва», в якій виклав історію українсько-словацьких етнологічних зв’язків, починаючи з XVIII ст. по наш час. Конференцію завершив М. Мушинка, який наголосив на міжнародному значенні проведеного форуму й побажав присутнім успішної творчої роботи.

Після закінчення конференції 15 та 16 червня її учасники отримали можливість взяти участь у 59-му святі культури українців-русинів Словацької Республіки, на якому виступали різні фольклорні колективи зі Словаччини («Карпатянин», «Маковиця» та ін.), України (ансамбль «Вишиванка», «Полуничка»), Білорусі, Польщі, Сербії. Гості мали також змогу ознайомитися з експозицією Музею української культури, його бібліотекою та скансеном.


 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти