У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

Діяльність

 

Значна частина членів АУС брала участь у підготовці та проведенні 54 Свята культури русинів-українців Словаччини у Свиднику (голова підготовчого комітету Іван Лаба), яке відбулося 20-22 червня 2008 року.

В рамках Свята було влаштована зустріч з письменниками України П.Масенком, Ю. Загородним та І. Трачем (керівник І. Яцканин).

 


 

26 червня - 3 липня 2008 р. члени АУС Левко та Олена Довговичі влаштували Пластовий табір української молоді в місцевості Злата Ідка, в якому брало участь 42 хлопців і дівчат зі Словаччини та 20 з України. На закінчення таборування відбувся науковий семінар „Молодіжні організації русинів-українців на Словаччині 1928-2008”, на якому з доповідями виступило п’ять членів АУС. Матеріали семінару вийшли друком (упорядник Л. Довгович).

 


 

5 вересня 2008 р. АУС разом з Консульством України в Пряшеві відзначила День Незалежності України.

 


 

8 – 10 вересня 2008 р. голова АУС  М. Мушинка виступив із доповіддю

„І. Голубовський і його колекція картин О. Новаківського” на міжнародній науковій конференції про українську діаспору в Острозькій академії, а 12 – 13 вересня – в подібній конференції в Кам’янець-Подольському університеті.

 


 

24 вересня 2008 р. у Пряшеві відбулися поширені членські збори АУС, на яких:

-    Л. Бабота поінформувала присутніх про хід VII Конгресу україністів у Києві (липень 2008 р.);

-    Р. Шишкова – працівниця Слов’янського інституту в Празі розповіла про третій етап праці над збереженням звукових записів українських говірок Словаччини;

-    Анна Процик з Нью-Йорку зачитала доповідь про О. Ольжича;

-    було обговорено план діяльності АУС на 2009 рік.

АУС в день зборів мала 44 членів. Її керівництво залишилось не змінним (голова АУС – М.Мушинка, заступник голови – Л.Бабота).

 


 

До 100-ліття з дня народження українського поета Михайла Качалуби (1908 – 1993) АУС видала збірник його творів „Муза і стетоскоп” (Пряшів 2008 р., 318 сторінок). Упорядником та автором вступної статті цього видання став Академік Микола Мушинка, резюме вміщені словацькою, англійською та французькою мовами, книжка з’явилася при фінансовій допомозі сина поета Михайла Качалуби. Майже весь тираж книги (400 прим.) було подаровано Україні. Презентація відбулася в Кошицях, Пряшеві, Києві, Тернополі, Львові та Ужгороді.

19 листопада в Кошицях АУС разом з хором „Карпати” влаштували урочисту академію, присвячену 100-літтю з дня народження М. Качалуби.

Детальніше:  http://maidan.org.ua

 


 

23 листопада 2008 р. АУС була співорганізатором наукової конференції „Голодомор в Україні в 1932-33 роках – геноцид українського народу”. Доповіді конференції вийшли друком окремим збірником словацькою мовою (упорядник М. Роман).

1-2 грудня 2008 р. голова АУС брав участь у святкуванні 90-ліття заснування НАН України в Києві, а 8 грудня на міжнародній конференції „Просвіта в житті українського народу” в Тернополі виголосив доповідь про просвітянина Яцка Остапчука.

АУС тісно співпрацює з Українським науковим товариством при Союзі русинів-українців СР, яке очолює член АУС Йосиф Шелепець. Члени АУС брали участь у його звітно-виборчих зборах 21 січня 2009 р.

 


 

24 січня 2009 р. відбувся 5 З’їзд Союзу русинів-українців Словацької Республіки у Пряшеві (СРУС), у роботі якого взяли участь також і члени АУС (як делегати та гості). Четверо з них були обрані в Центральну раду СРУС.

 Голова СРУСР Іван Лаба підкреслив, що одними із головних завдань союзу, до якого входить близько 4 тис. осіб, і надалі залишаються організація громадсько-національного життя, розвиток культури і освіти, збереження і примноження духовної спадщини русинсько-українського населення Словаччини та контроль за дотриманням прав національної меншини.

У своєму звіті Іван Лаба зазначив, що рушійною силою багатогранної діяльності русинсько-української громади виступають шість регіональних організацій з центрами у містах Пряшів, Кошице, Гуменне, Свидник, Бардейов, Стара Любовня. Важливими культурно-освітніми закладами, інституціями і засобами русинів-українців є, передусім, Словацький національний музей (Музей української культури) та його філія - Галерея ім. Дезидерія Миллого у Свиднику, Спілка українських письменників Словаччини, кафедра української мови та літератури філософського факультету Пряшівського університету, газета «Нове життя», дитячий журнал «Веселка», літературно-мистецький та публіцистичний журнал «Дукля», українська редакція національно-етнічних передач Словацького радіо у Кошице. Під егідою СРУСР діють до 40 колективів народної художньої творчості різних жанрів, які об'єднують близько тисячі членів. Також працює понад 35 дитсадків та шкіл з українською мовою навчання.

 

Детальніше:  http://www.ua-reporter.com/content/46680

 


 

5 березня у Пряшівському університеті відбулася міжнародна наукова конференція до 70-річчя Карпатської України. Її спів організаторами виступили члени АУС. П’ятеро членів АУС зачитали на ній доповіді. Шість членів АУС брало участь в аналогічній науковій конференції в Ужгороді.

 України АУС була співорганізатором міжнародної наукової конференції, присвяченій 70-річчю Карпатської України, яка відбулася у Пряшеві 5 березня.

Відзначення 70-ої річниці проголошення незалежності Карпатської України розпочалося 5 березня в міжнародною науковою конференцією „70-річчя Карпатської України”, на якій п’ять науковців з Пряшева та п’ять з Ужгорода виголосили одинадцять доповідей. Складовою частиною конференції була виставка документів про Карпатську Україну із Закарпатського обласного архіву в Ужгороді та Берегові. Увечері того ж дня на Малій сцені Театру ім. Заборського відбувся урочистий концерт Закарпатського народного хору з Ужгорода, присвячений 70-літтю Карпатської України.

В Ужгороді цей ювілей було відзначено міжнародною науковою конференцією „Карпатська Україна в контексті українського державотворення”. На ній науковці з різних міст України, Росії, Угорщини, Словаччини та Румунії виголосили рекордне число доповідей – 175. З них – три на пленарному засіданні (між ними і моя) про міністра Степана Клочурака, решту – в десятьох секціях. Словаччину на ужгородській конференції представляло шість науковців: О. Грицак із Братислави, Кошицькі історики М. Ґайдош та С. Конечний, Ю. Кіндрат, М. Мушинка із Пряшева та М. Сополига із Свидника. Була це найчисленніша закордонна делегація.

 

Детальніше: http://www.rusuk.org/ruski/aktualne/index.htm#01

 


 

3 лютого 2009 р. захищено першу докторську дисертацію на тему «Питання національної ідентичності русинів і українців Югославії»  

В Університеті Ка Фоскарі у Венеції (Італія) докторант Олег Рум’янцев захистив докторську дисертацію на тему „Питання національної ідентичності русинів і українців Югославії 1918-1991” (638 стор.; мова українська).

Олег Рум’янцев вже своєю дипломною роботою „Українські переселенці з Галичини на території югославських народів” (Київ, 2008, 256 стор.) довів, що він за межами кол. Югославії є одним з найвизначніших дослідників історії і сучасного стану цієї невеличкої національної групи. Його докторська дисертація є зовсім новою науковою роботою. Дисертант розглянув русинів і українців кол. Югославії як дві окремі групи, вказавши на специфіку кожної з них.

 

Детальніше:  http://www.rusuk.org/ruski/aktualne/index.htm#01

 

 

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти