У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

ЧОРІС Луїс

(22.03 1795, Україна 22.03 1828, Мексика)

Художник.

У 20-ть років молодий митець одержав пропозицію стати художником морської експедиції до Північної Америки на кораблі "Рюрик" О.Коцебу (під загальною командою Крузенштерна-Лисянського). Його іменем було названо частину американської суші півострів Чоріса в затоці О.Коцебу (мандрівники вирушили в дорогу з Європи 3 липня 1815 року, пропливли повз Південну Америку й опинилися в Тихому океані. Зимували на Алясці. Влітку обстежили Берингову протоку й Алеутські острови. Восени були в Каліфорнії).

 Художник не лише малював побачене, але й описав життя тутешніх жителів індіанців, зокрема Аляски.

 Мандрівники побували на островах Тихого океану, у тому числі на Гаваях та Сендвічевих островах (до речі, портрети гавайців та їхнього короля Камехамеха досі зберігаються в Академії мистецтв Гонолулу).

 Повернувшись з мандрів, Л.Чоріс відтворив побачене в художній серії кольорових літографій під назвою "Живописна подорож навколо світу" (1822). Це унікальне видання продавалось за попереднім замовленням. Серед бажаючих придбати його були російський цар, королі Франції та Прусії.

 Маючи значний успіх, художник не заспокоївся на досягнутому й вирішив продовжити своє навчання. Він переїхав до Парижа. Проте спрага нових відкриттів перемогла й 1827 року Л.Чоріс вирушив у нову подорож: тепер вже до Південної Америки. Тут сталася трагедія Л.Чоріс був вбитий бандитами у Вера Крузі в Мексиці.

 Творчістю Л.Чоріса були захоплені його сучасники, але ще більше зацікавлення нею виявляється нині. 2001 року в США з надзвичайним успіхом демонструвалися серії графічних картин Л.Чоріса, присвячених Алясці й населенню островів Тихому океану (одна з перших робіт художника датується 1816 роком). Частина його картин нині друкується й користується великим попитом у глядачів.

 

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти