У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

ЧИЧИБАБІН Олексій

(17.03 1871, Куземіно, Полтавщина 15.08 1945, Париж (Франція)

Хімік-органік (Росія, Франція)

Навчався в Московському університеті.

Викладав у московських вузах. В історію вітчизняної хімії увійшов як автор оригінальних праць з органічного синтезу, хімії гетероциклічних сполук та алкалоїдів. На основі праць О.Чичибабіна за кордоном запатентовано багато патентів на одержання активних речовин для ветеринарної практики.

 Під час І-ї Світової війни брав активну участь у створенні вітчизняної фармацевтичної промисловості.

 О.Чичибабін був удостоєний високих радянських відзнак та нагород.

 1930 року в родині вченого сталася трагедія внаслідок нещасного випадку загинула єдина донька. Ця подія різко вплинула на вченого, який, не зважаючи на офіційне визнання, часто був несправедливо кривджений на батьківщині. О.Чичибабін одержав закордонне відрядження до Франції і не з власної волі не повернувся в СРСР.

 Наукова діяльність у Парижі для О.Чичибабіна спочатку була вдалою: академік вів наукові дослідження, керував дослідницькими лабораторіями провідних французьких концернів, консультував зарубіжні фармацевтичні компанії (зокрема, американські). О.Чичибабін видавав у Франції свої наукові праці. До двотомника досліджень з органічної хімії О.Чичибабіна блискучі рекомендації дав лауреат Нобелівської премії Ф.Гриньяр. Ця робота пропонувалась для використання у всіх французьких університетах.

 З 1933 вчений одержав кафедру в Коллеж де Франс провідному вищому навчальному закладі французької столиці.

 Весь час роботи за кордоном О. Чичибабін не поривав зв'язків з батьківщиною. Вчений бачив наслідки сталінізму в СРСР. Репресії торкнулися і його. 1936 року Академія наук СРСР виключила О.Чичибабіна зі свого складу. "Справедливості на світі немає", писав вчений. Нервове напруження, в якому жив і працював дослідник і педагог, призвело до тяжкої хвороби: О.Чичибабін втрачав зір внаслідок катаракти. Після окупації нацистами Європи іноземцям на території Франції заборонялось вести дослідження. Лише 1944 року вчений одержав можливість працювати в Коллеж де Франс, але було вже пізно осліплий академік був смертельно хворий.

 До сьогодні французькі колеги зберігають пам'ять про видатного вченого з України: в Коллеж де Франс на дверях його лабораторії висить пам'ятна таблиця, а поряд з нею експозиція праць науковця.

 

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти