У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

ЧИЖЕВСЬКИЙ Дмитро

(23.03 1893, Олександрія, Кіровоградщина – 18.04 1977, Гейдельберг, Німеччина)

Філософ-енциклопедист, лінгвіст, літературозна-вець, релігієзнавець (Німеччина).

Навчався в Петербурзькому та Київському університетах.

Дмитро Чижевський належить до тих інтелектуалів, світогляд яких визначається під впливом духовного світу родини. Мати майбутнього мислителя була художницею, батько – колишній офіцер, поміщик-ліберал, конфліктуючий з владою (невипадково під час першої російської революції батько Д.Чижевського був обраний мером Олександрії).

 У добу Української революції 1917-20 років Д.Чижевський брав участь у Центральній Раді (член УЦР та Малої Ради). Після поразки національних змагань – в еміграції (у Німеччині). Наукова діяльність відтоді стала основою його життя: професор Українського вільного університету, викладач університетів Галле, Єни, Марбургу, Гейдельбергу, Кельна... Паралельно вчиться у мислителів ХХ століття К.Ясперса та М.Хайдеггера (основоположники екзистенціоналізму), Е.Гусерля (фундатора феноменології). З вересня 1949 – професор Гарвардського університету. З 1962 – член Гейдельберзької Академії, член-засновник Української вільної АНМ в США. Наукові праці із славістики, історії літератури, філософії, філології. Д.Чижевський – автор фундаментальних праць "Філософія на Україні", "Нариси з історії філософії на Україні", "Гегель в Росії", "Філософія Сковороди", "Історія української літератури від початків до доби реалізму" та інших. Автор “теорії стилів”.

 Вчений був самовідданим бібліофілом (наприклад, в Гарвард привіз із собою 13 тисяч рідкісних книг, фактично зібраних зі всієї Європи).

 У кінці життя світогляду Д.Чижевського був притаманний космополітизм. Вчений був палко переконаний, що "найважливішим культурним чинником є особисті зв'язки людей, передусім через кордони, що є в Європі такі затісні для націй...Культурні зв'язки народів я вважаю вагомішими за політичні", – твердив мислитель.

 

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти