У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

ЧАРГАФФ Ервін

(11.08 1905, Чернівці 20.06 2002, Нью-Йорк, США).

Біохімік (США). Один з найвидатніших теоретиків нашого часу в галузі генетики (нуклеїнових кислот).

Навчався у Віденському університеті.

Від 1928 року жив у США. Вів дослідження у галузі органічної хімії в Йєльському університеті (1928-30). Повернувся до Європи працював у Берлінському університеті (факультет бактеріології та охорони здоров'я), Інституті Пастера (Париж). З 1935 знову в США: профессор Колумбійського університету. Саме тут пройшли найпродуктивніші творчі роки вченого.

Ще 1944 року Е.Чаргафф ознайомився з працями Освальда Ейвері, який ДНК визначав як спадковий матеріал. Е.Чаргафф зорієнтував дослідження своєї лабораторії на вивчення структури та функції нуклеїнових кислот і їх компонентів, використовуючи новітні методи хроматографії. 1950 року вчений зробив відкриття особливої важливості: незалежно від джерела кількості аденіна і тиміна рівні, як і кількості цитозина та гуаніна. Е.Чаргафф дійшов висновку про можливість існування значної кількості ДНК. Дослідники Уотсон та Крик розвинули його висновки (Е.Чаргафф зауважив, що він посіяв зерна у їхніх головах) й досягли успіху, відзначеного Нобелівською премією з фізіології та медицини 1962 року.

Наприкінці 50-х років Е.Чаргафф розчарувався в молекулярній біології. Пізніше він виступив з критикою біотехнології, зокрема, клонування, генетичних маніпуляцій та переносу генів.

У цей період свого життя вчений прагнув по-новому осмислити не лише свою наукову діяльність, а й в цілому розвиток науки, її місця в історії людства: "Часто революції приносили далеко не найсприятливіші наслідки тим, від імені кого вони звершувались. Останні тридцять років історії засвідчили неймовірну революцію в галузі біології, яку очевидно не усвідомлює більшість людей.

Довгі століття мета науки була у тому, щоб допомагати розуміти волю природи, але тепер багато її галузей, а особливо котрі іменують себе "наукою про життя", стали екстремально маніпулятивними: вони намагаються випередити й обдурити природу як тільки можуть. Процеси, котрі раніше вимагали сотні тисяч років, тепер можуть здійснитися за одну ніч... Створюються нові живі істоти з новими характеристиками" (Е.Чаргафф. Рецензія на книгу Дж. Ріфкіна "Біотехнологічне століття").

Вчений виявив себе і як досвідчений педагог: читав лекції в Стокгольмському університеті, університетах Японії, Бразилії.

В останні роки свого життя Е.Чаргафф працював у Шпиталі Рузвельта.

Серез нагород Е.Чаргаффа, зокрема, Медаль Пастера, медаль Грегора Менделя, Національна медаль за видатні досягнення в галузі науки, медаль Нью-Йоркської медичної академії. Він член Національної АН США і Американської академії мистецтв та наук.

 

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти