У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

ШМАЛЬГАУЗЕН Іван

(23.04 1884, Київ – 7.10 1963, Москва, РФ)

Біокібернетик, зоолог, теоретик еволюційного вчення (СРСР). Навчався в Київському університеті.

І.Шмальгаузен як вчений сформувався під впливом зоолога А.Сєвєрцова. Від самого початку своєї наукової діяльності присвятив себе вивченню проблем порівняльної анатомії, ембріології, процесів росту, розробив теорію росту тваринних організмів, основні положення якої зберегли своє значення до наших днів. В 40-50-ті роки ХХ століття дослідник прийшов до масштабних загальнобіологічних узагальнень, що збагатили матеріалістичну теорію еволюції Ч.Дарвіна. Фундаментальна праця І.Шмальгаузена "Організм як ціле" – настільна книга для біологів, які займаються індивідуальним та історичним розвитком організмів. Розвиваючи вчення Ч.Дарвіна про природній відбір, вчений створив теорію стабілізуючого відбору – особливої форми природного відбору.

Працював у Росії з 1918 року (професор Воронезького університету). 1936-48 – директор Інституту еволюційної морфології АН СРСР. Під час серпневої сесії 1948 року ВАСХНИЛу (антигенетичної) лисенківці сконцентрували удар насамперед на праці І.Шмальгаузена, звинувативши вченого у всіх смертних гріхах (вейсманізмі-морганізмі тощо). У результаті І.Шмальгаузен був усунутий від усіх посад і фактично викинутий з вітчизняної науки.

Вчений мужньо сприйняв антинаукову критику, не визнав її і не покаявся перед "суддями-невігласами" на чолі з Т.Лисенком, підтримуваним кремлівським ЦК КПРС.

Тяжкі роки І.Шмальгаузен пережив, працюючи в колись очолюваному ним інституті (тісна кімнатка, єдина помічниця-лаборант). У цей період вчений відкрив для себе світ кібернетики. Будучи зоологом, спробував переформулювати ідеї еволюційної генетики в термінах кібернетики і одержав абсолютно новий погляд на проблему. Лише через десятки років його заслуги були, посправжньому, знову визнані й пошановані.

1955_1963 – завідувач лабораторією ембріології Зоологічного інституту АН СРСР.

І.Шмальгаузен був видатним організатором науки: 1930 – створив Інститут зоології та біології АН УРСР в Києві, кафедру дарвінізму в Московському університеті.

Праці вченого "Проблеми дарвінізму" та "Основи порівняльної анатомії хребетних тварин" – одні з найкращих у цій галузі знань.

РАН (Російська Академія Наук) заснувала премію імені І.Шмальгаузена.

 

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти