У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

ШКЛОВСЬКИЙ Йосип

(1.07 1916, Глухів, Сумщина – 3.03 1985, Москва, РФ)

Астрофізик (СРСР). Вивчав проблему можливості життя у Всесвіті та існування позаземного розуму.

Навчався у Далекосхідному та Московському університетах, аспірантурі Державного астроно-мічного Інституту імені П.Штернберга.

Вчений очолював відділ радіоастрономії в Інституті ім. Штернберга, був співробітником Інституту космічних досліджень, де створив відділ астрофізики. Основні праці Й.Шкловського пов'язані із створенням сучасної еволюційної астрофізики. Він – автор кількісної теорії сонячної корони та теорії іонізації й радіоопромінення Сонця. Широкого визнання одержав також цикл праць вченого про природу планетарних туманностей.

До історії світової науки Й.Шкловський увійшов як автор книги "Всесвіт, життя, розум" (1962). Вчений роздумував над проблемою можливості існування життя у Всесвіті тобто позаземного розуму. Використовуючи накопичені наукою знання (фізика, біологія, астрономія...), Й.Шкловський спробував дати відповіді на питання, які його захоплювали: "Чому саме на Землі виникло життя?", "Якщо в космосі багато високорозвинених цивілізацій, чому неможливо встановити з ними контакти?", "Може період існування розумних цивілізацій за мірками Всесвіту такий короткий, що ми просто не зустрічаємось у часі з собі подібними?" тощо.

Висновки вченого були негативні: "Швидше всього ми самотні у Всесвіті чи врешті-решт в нашій системі галактик. І що більш можливо: сам розум є тупиковою гілкою еволюції життя і всі ми вимремо, як зникли тисячі тупикових видів на Землі". Але дослідник додавав, що буде перший радіти, якщо хтось доведе, що він помиляється.

Скептицизм академіка Й.Шкловського народив ціле покоління оптимістів, які шукають братів за розумом. Чи не найзнаменитіший серед них – американський астроном К.Саган (дивись – в цьому розділі вище).

Серед наукових досягнень Й.Шкловського, зокрема, створення фундаментальної школи всехвильової еволюційної астрофізики, сучасної теорії сонячної корони.

Він автор основоположних праць з фізики міжзіркового середовища, еволюції зірок, розвитку космічних вибухів понаднових зірок та ядер галактик, реліктового космологічного випромінювання й, нарешті, проблеми життя у Всесвіті.

 

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти