У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

РЕЗОЛЮЦІЇ

 

VІ Міжнародний конґрес україністів відбувся в м. Донецьку на базі Донецького національного університету 28.06. – 01.07.2005 року. У роботі Конґресу взяло участь  608 науковців з 21 країни світу, зокрема 126 науковців з-поза меж України. Проведено 111 секційних тематичних засідань; працювало 15 круглих столів. Запропоновано українській науковій громадськості 57 нових видань, серед яких перший і єдиний досі журнал перекладів української літератури “Ukrainian Literature journal of Translations”.

І. Учасники Конґресу зобов’язують Міжнародний Комітет і Бюро МАУ:

1. Видати всі матеріали Конґресу.

2. Провести наступний конґрес через 3-4 роки.

3. Розглянути відповідні проекти та провести наступний VІІ Міжнародний конґрес україністів у Таврійському, Дніпропетровському чи іншому університеті.

4. Оргкомітетові наступного конґресу виокремити місце в програмі для секцій та круглих столів.

5. Рекомендувати проводити в міжконґресовий період реґіональні форуми з актуальної проблематики українознавства та тематичні міждисциплінарні  конференції з проблем мови, культури, етнополітики.

6. Відновити функціонування Ревізійної Комісії, увести до її складу членів МАУ, які не входять до Бюро.

7. Обрати Статутну Комісію, яка б розглянула доповнення до Статуту і підготувала його для затвердження на наступному Конґресі МАУ.

8. Затвердити резолюції МАУ, надрукувати їх у пресі та передати владним структурам.

9. На наступному Конґресі Президент МАУ має відзвітувати про виконання резолюцій VІ конґресу МАУ.

 ІІ. Учасники Конґресу стверджують, що в Україні Уряд не виконує ст. 10 Конституції України про статус української мови як державної та звертаються до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Міністерства освіти та науки, Міністерства культури і туризму та інших урядових структур з такими пропозиціями:

1. Створити Комітет з мовної політики при Кабінеті Міністрів України, до складу якого увійшли б провідні мовознавці з Інституту української мови НАН  та університетів України. Основним завданням Комітету має бути випрацювання програми та механізмів впровадження державної мови в усі сфери життя.

2. Оновити склад Української національної правописної комісії, надавши перевагу фахівцям Інституту української мови та університетів.

3. Для створення україномовного культурно-інформаційного простору ввести постійний моніторинґ засобів масової інформації з дотримання ними чинного законодавства про мови.

4. Зобов’язати Кабінет Міністрів запровадити й використовувати в державних установах лише українсько-локалізовані операційні системи.

5. Кабінетові Міністрів створити мережу національно-культурних організацій поза межами України для поширення інформації про Україну (за зразком Інституту Ґeтe).

6. Підтримати матеріально один з найстаріших і найавторитетніших зарубіжних українських навчальних закладів – Український вільний університет у Мюнхені.

7. Створити спеціалізовану мережу поширення україномовної друкованої продукції на всій території України.

8. Запровадити пільговий режим для тих, хто спонсорує наукові, освітні та культурні проекти.

9. Міністерству освіти та науки забезпечити виконання Закону України про функціонування державної мови в освітній сфері. Контроль за виконанням Закону покласти на Комітет з мовної політики при Кабінеті Міністрів України.

10. Створити служби державної мови при обласних, міських та районних держадміністраціях.

11. Створити державну програму видання серії пам’яток культурної спадщини України (музичних, історичних, лексикографічних тощо).

12. Створити на основі будинку „Слово” в місті Харкові науково-культурний центр з вивчення епохи Розстріляного Відродження.

13. Створити при Верховній Раді комісію для випрацювання програми деідеологізації української топонімії.

 ІІІ.  Учасники Конґресу висловлюють глибоку стурбованість спробами звузити українознавчу тематику та вилучити важливі історичні події й факти з програми навчальних закладів.

          1. Започаткувати з 2006 року наукові та культурно-освітні заходи, присвячені 300-літтю подій 1708 року в Батурині (тематичні виставки документів, створення документального фільму про трагедію Батурина, проведення у 2008 році міжнародної наукової конференції).

2. Створити Центр національної пам’яті, який опікуватиметься проблемами формування історичної пам’яті та збереження пам’яток національно-визвольних змагань українців (могили вояків, жертв голодомору, політв’язнів).

3. Міжнародній асоціації україністів виступити співорганізатором Міжнародного наукового симпозіуму, присвяченого 150-літньому ювілеєві Івана Франка (Львів, ЛНУ ім. Івана Франка, вересень 2006 р.).

 

ІV. Учасники Конґресу звертаються до Уряду України, органів управління освітою, ректорів вищих навчальних закладів активізувати діяльність із впровадження у вищу освіту Болонських принципів для входження України в Європейський освітній та науковий простір.

Здійснити модернізацію вищої освіти на основі принципів демократизму, автономізації, утвердження її гуманістичності та самоуправління, збереження національних надбань і традицій вищої школи через впровадження інноваційних підходів до випрацювання науково-методичних та організаційних засад формування нового змісту й технологій освітньої діяльності за належної законодавчої та фінансової підтримки держави.

 

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти