У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

ВИНОГРАДСЬКИЙ Сергій

 (1.09 1856, Київ – 25.02 1953, Париж (Франція)

 Мікробіолог (Франція).

 Навчався в Київському та Петербурзькому університетах, Петербурзькій консерваторії.

 1885 року стажувався в Ботанічній лабораторії Страсбурзького університету, яку очолював мікробіолог та бактеріолог Антуан де Барі (наукові інтереси цього вченого були зосереджені на вивченні автотрофних – утворюючих необхідні для свого життя органічні речовини з неорганічних у процесі фотосинтезу або хемосинтезу – бактерій). У Страсбурзі вчений зробив відкриття "мінерального дихання" мікроорганізмів – тип окислення неорганічних речовин (нове джерело енергії, необхідне для виживання, росту та розмноження кліток мікроорганізмів) і в такий спосіб розпочав новий розділ у науці біології.

 Після смерті А. де Барі 1888 року С.Виноградський виїхав до Цюріха, де удосконалював свої знання в галузі хімії спочатку в сільськогосподарській лабораторії Е.Шульця, а потім хімічній лабораторії Політехнічної школи під керівництвом Е.Ханта. У Цюріхській лабораторії санітарії та гігієни вчений розпочав дослідження процесу нітрифікації та його ролі в грунтоутворенні. С.Виноградському вдалося відкрити новий тип метаболізму (перетворення речовин та енергії, які є основою життєдіяльності організмів), який він назвав "хемосинтезом" (цей термін став у науці загальновизнаним).

 Відкриття С.Виноградським хемосинтезу (властивий певним видам бактерій процес утворення органічних речовин з вуглекислого газу та інших неорганічних речовин без участі світла) стало однією з найбільших подій в біології ХХ століття.

 Завдяки відкриттю С.Виноградського стало відомо, що органічна речовина утворюється не лише під дією фотосинтезу (процес утворення зеленими рослинами органічних речовин з вуглекислого газу й води за допомогою світлової енергії, що поглинається хлорофілом), але і в процесі хемосинтезу. За свою блискучу роботу вчений був удостоєний премії А.Левенгука – голландського засновника мікробіології (нагорода присуджується один раз на десятиріччя). Після завершення досліджень з нітрифікації лауреату було запропоновано прочитати курс лекцій з бактеріології в Цюріхському політехнічному інституті.

 1890 року С.Виноградського відвідав у Цюріху І.Мечников і від імені Л.Пастера запропонував посаду завідувача відділом в інституті Пастера в Парижі. Вчений відмовився від пропозиції, оскільки вирішив продовжити свої дослідження в Інституті експериментальної медицини, що відкривався в Петербурзі. У Росії С.Виноградський зосередився, зокрема, на вивченні методів приготування протичумних вакцин. Одне з своїх відкриттів він назвав на честь Л.Пастера Clostridium Pasterianum, учнем і послідовником якого вважав себе.

 У зв'язку з хворобою нирок вчений вимушений був повернутися в Україну ів один з родових маєтків, де пройшло його дитинство.

 Події російської революції, а потім громадянської війни змусили вченого та його родину залишити батьківщину. В Югославії С.Виноградський одержав запрошення очолити агробактеріологічний відділ Інституту Пастера, де він пропрацював до кінця своїх днів. Директор Інституту Е.Ру спеціально для С.Виноградського підготував маєток у департаменті Сена і Марна, що став філією Інституту. У Франції вчений-мікробіолог розпочав активні дослідження й розробку нових методів вивчення фізіологічних особливостей представників ґрунтової мікробіології.

 С.Виноградський був членом Французької Академії наук та Французького сільськогосподарського товариства, почесним членом Російської академії наук.

 

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти