У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

ХАРИТОН Юлій

(27.02 1904, Петербург 19.12 1996, Москва)

Фізик, головний конструктор ядерної зброї (СРСР).

Навчався в Петербурзькому політехнічному інституті.

Від народження майбутній фізик виявляв незвичайність своєї обдарованості. Але його життя починалось в атмосфері родинної трагедії. Мати Ю.Харитона актриса Мірра Біренс, виїхала на лікування до Німеччини й залишилася там (з приходом до влади А.Гітлера М.Біренс виїхала до Ізраїлю. Вона похована на почесному кладовищі Єрусалима біля Стіни Плачу). Вихованням і доглядом за хлопцем займалась гувернантка-естонка.

Драматичним було й життя батька вченого. Киянин Борис Харитон журналіст, видавець, громадський діяч був внесений більшовиками до списку "ідеологічно чужих інтелігентів" і 1922 року висланий з радянської Росії.

Школу Юлій закінчив у 15 років, але через неповноліття його не прийняли до Петроградського технологічного інституту. 1920 став студентом політехнічного інституту.

Зустріч з видатним вченим М.Семеновим Ю.Харитон вважав найважливішою подією свого життя. Майбутній лауреат Нобелівської премії, фундатор російської школи хімічної фізики запросив студента працювати до своєї лабораторії в новостворюваному Фізико-технічному інституті А. Йоффе. У 1926-28 роках стажувався в Кембриджі у Резерфорда та Чедвика (у Кавендишській лабораторії).

Ю.Харитон згадував, що, повертаючись з Англії через Німеччину, він бачив як починалось сходження на владний олімп А.Гітлера й був здивований, що німці так легковажно сприймали політичне життя своєї країни: "Тоді я зрозумів, що треба займатися вибуховими речовинами і взагалі оборонними проблемами".

З 1931 співробітник Інституту хімічної фізики АН СРСР. Разом із Я.Зельдовичем Ю.Харитон впершее здійснив розрахунок ланцюгової реакції поділу урану.

1925 року вчений виконав роботу, котра дала початок дослідженням ланцюгових реакцій, за які М.Семенов 1956 року був удостоєний Нобелівської премії (підписуючи свою монографію "Ланцюгові реакції" Ю.Харитону М.Семенов, наголосив: "Дорогому Юлію Борисовичу, який першим штовхнув мою думку в галузь ланцюгових реакцій".

Керівник радянського атомно-водневого проекту І.Курчатов 1943 року залучив Ю.Харитона до роботи над атомною бомбою (Ю.Харитон був призначений головним конструктором та науковим керівником конструкторського бюро, в якому були розроблені й успішно випробувані перші зразки атомної серпень 1949 та водневої серпень 1953 бомб).

Цікаво, що вчений, можливо, звикши до атмосфери суперсекретності, у якій провів своє життя, на запитання журналістів: "Чи не каєтеся в тому, що створили могутню всезнищувальну зброю?" відповів заперечливо: "Так треба було!" (наприклад, Ю.Кістяківський та інші творці американських атомної та водневої бомб наприкінці життя стали пацифістами, рішучими противниками застосування зброї масового знищення людей). Разом з тим у листі в Меморіальний комітет Роберта Оппенгеймера в США Ю.Харитон зазначав: "Я усвідомлюю нашу причетність до жахливої загибелі людей, до жахливих руйнацій, що наносяться природі нашого дому Землі. Слова каяття нічого не змінять. Дай Боже, щоб ті, хто прийдуть після нас, знайшли шляхи, знайшли в собі твердість духу й рішучість, прагнучи кращого, не натворити гіршого".

Ю.Харитон удостоєний всіх найвищих державних та наукових нагород СРСР (тричі Герой Соціалістичної праці, лауреат усіх найвищих державних премій СРСР). Доба освоєння ядерної енергії вважалася в СРСР добою Харитона.

Ю.Харитон син народженого в Києві Бориса Харитона журналіста (редагував газети в Керчі, Катеринославі (Дніпропетровську), котрий після навчання в Київському університеті працював у Петербурзі, був переслідуваний спочатку царською, а потім радянською владою. Висланий з СРСР (жив у Німеччині, Латвії), арештований органами НКВС і репресований. Як закінчилось життя Б.Харитона невідомо. Дід вченого жив у Феодосії. Сестра Ю Харитона Лідія, жила з родиною в Харкові (померла 1974 року). Цікаво, що Ю.Харитон, який був особисто знайомим з Л.Берією, не цікавився долею батька (журналістам пояснив, що, мовляв, це могло б позначитись на його роботі).

 

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти