У кожного народу стільки неба над головою - скільки землі під ногами!

Міжнародна

асоціація україністів

 

 mau-nau@ukr.net

написати листа

 

International association
 of Ukrainian studies

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти

 

 

УЛАМ Станіслав

(3.04 1909, Львів 13.05 1984, СантаФе (Нью-Мехіко, США).

Математик, разом з Едвардом Теллером є автором теоретичної розробки водневої бомби США.

Навчався у Львівському політех-нічному інституті.

Вчений нащадок єврейського купця з Венеції, який осів у Львові ще в ХVІ столітті. За кілька віків родина сполонізувалась (Львів до 1939 року входив до складу Польщі). Очевидно, серед Уламів були й українці. У всякому разі рідний брат Станіслава Адам відомий як один із засновників Інституту українських студій Гарвардського університету. З дитинства Станіслав мав схильність до математики. Закономірно, що він став студентом Львівського політехнічного інституту, де його професором був видатний математик С.Банах. 1933 року С.Улам захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктор наук. Післядокторські лекції слухав у Відні, Цюріху та Кембриджі (США).

1935 року на запрошення американського математика Д.Ноймана С.Улам продовжив післядипломне навчання в Прінстонському, а пізніше Гарвардському університеті.

Цього ж року став викладачем Гарвардського університету. До 1939 року так і жив: то у Львові, то в Кембриджі. Як і для багатьох з покоління С.Улама в розвиток його долі втрутилася ІІ-га Світова війна. За місяць до вторгнення нацистів до Польщі молодий вчений залишив батьківщину.

1940 року Станіслав (у США Стен) Улам став доцентом Вісконсінського університету. А через три роки все той же Д.Нойман залучив колишнього львів'янина до американського атомно-водневого проекту, де вже працювали А.Ейнштейн, Е.Фермі та багато інших видатних фізиків і математиків. В лабораторіях Лос-Аламоса С.Улам відповідав за опрацювання математичної моделі фізичних процесів (разом з колишнім угорцем фізиком Е.Теллером, який розробив термоядерну технологію імпульсу вибухового ефекту). Ці двоє емігрантів з Європи видатних вчених, і стали "батьками" американської водневої бомби.

В одній з московських публікацій на теми досягнень Росії є таке порівняння: у нас І.Курчатов, у них Р.Опенгеймер, у нас І.Тамм, у них У.Фермі, у нас Я.Зельдович, у них У.Теллер, у нас А.Сахаров, у них С.Улам...

Річ у тім, що С.Улам справді зіграв визначальну роль у реалізації американського водневого проекту, як А.Сахаров у СРСР. Працюючи над водневими проектами, і Я.Зельдович в СРСР, і У.Теллер в США зайшли в тупик. Підказка А.Сахарова в СРСР була названа третя ідея", а С.Улама в США "ядерна емплозія". Суть її в тому, що тиск випромінювання, яке виникає під час вибуху звичайної атомної бомби, може стиснути матеріал водневої бомби до таких щільності та температури, за яких стає можливим здійснення некерованої термоядерної реакції. Працюючи над атомно-водневим проектом, С.Улам запропонував технологію використання ядерного палива для космічних польотів і розробив "метод Монте-Карло", котрий полягав у застосуванні в математиці методів статистичного опрацювання довільних результатів. Згодом цей його винахід успішно використали у програмуванні.

Завдяки "методу Монте-Карло" С.Улам здобув визнання та популярність колег математиків світу.

Львів'янин працював в Лос-Аламосі до 1965 року.

Пізніше він прийняв запрошення очолити кафедру математики в Колорадському університеті. З часом він став і професором біоматематики в цьому ж вузі. Також читав лекції в університеті Флориди.

С.Улам член Американської академії мистецтва та науки, Національної академії наук, Американського філософського товариства. Серед його відзнак, зокрема, американські та польські нагороди, медалі університетів Нью-Мехіко, Вісконсіну, Пітсбургу.

Очевидно, колишній львів'янин добре пам'ятав свою батьківщину. В американських публікаціях про нього згадуються львівські кафе, вулиці... Видатний вчений любив спілкування з колегами, просто людьми. Мав феноменальну пам'ять.

С.Улам залишив по собі захоплюючі спогади "Пригодии математика".

 

 
Besucherzahler plentyoffish
счетчик посещений

Головна Новини Про МАУ Конгреси МАУ Національні асоціації україністів

Україністика у світі Конференції Родом з України Контакти